A new electric saw for cutting small pieces of lumber in a furniture manufacturi
ID: 2781594 • Letter: A
Question
A new electric saw for cutting small pieces of lumber in a furniture manufacturing plant has a cost basis of $4,600 and a 10 year depreciable life. The estimated SV of the saw is $600 at the end of 10-year period. Determine the annual depreciation amounts using the straight-line method. Tabulate the annual depreciation amounts and the book value of the saw at the end of each year.
Rework above problem with the DB method when (a) R = 2/N (200% DB method) and (b) R = 1.5/N (150% DB Method), and (c) R 2/N then switch to SL. Tabulate the annual depreciation amount and book value for each year.
Explanation / Answer
As per straight-line method
Depreciation = (Cost of Asset - Salvage Value) / useful life
Cost of electric saw = $4,600
Salvage Value = $600
Useful life = 10 years
Annual Depreciation = (4600-600) / 10
= 400
Rate of depreciation = (400 / 4600)* 100
= 8.7%
Using DB method, rate of depreciation
a) R= 2 / N (200% DB method)
= 8.7 * 200%
= 17.4%
b) R= 1.5 / N (150% DB method)
= 8.7*150% = 13.05%
c) Assuming the switch in method from DB to SLM in year 7
R= 2/ N (200% DB method)
= 8.7*200% = 17.4%
Switching to SLM in year 7
= (book value at the end of year 6 - Salvage Value) / remaining life
= (1460.96 - 600) / 4
= 215.24
EOY, n dj BVn 0 0 4,600 1 400 4,200 2 400 3,800 3 400 3,400 4 400 3,000 5 400 2,600 6 400 2,200 7 400 1,800 8 400 1,400 9 400 1,000 10 400 600Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.