The balance sheet for Throwing Copper, Inc., is shown here in market value terms
ID: 2781407 • Letter: T
Question
The balance sheet for Throwing Copper, Inc., is shown here in market value terms. There are 25,000 shares of stock outstanding.
The compay has announced it is going to repurchase $22,500 worth of stock instead of paying a dividend of $.90.
What effect will this transaction have on the equity of the firm? (Input the answer as positive value. Do not round intermediate calculations and round your answer to the nearest whole number, e.g., 32.)
Will (Click to select)increasereduce shareholders’ equity by $
How many shares will be outstanding after the repurchase? (Do not round intermediate calculations and round your answer to the nearest whole number, e.g., 32.)
New shares outstanding
What will the price per share be after the repurchase? (Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
Share price $
Explanation / Answer
1)Equity will decrease by amount of repurchase =$ 22500
2)Market price =745000/25000=$29.8
shares repurchased = Amount for repurchase/market price per share
= 22500/29.8
=755 shares approx
Shares outstanding after repurchase = Total shares issued -shares
= 25000-755
= 24245 shares
3)new share price =[745000-22500]/24245
= $ per 29.80share
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.