Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

MMK Cos. normally pays an annual dividend. The last such dividend paid was $1.65

ID: 2781242 • Letter: M

Question

MMK Cos. normally pays an annual dividend. The last such dividend paid was $1.65, all future dividends are expected to grow at a rate of 5 percent per year, and the firm faces a required rate of return on equity of 12 percent. If the firm just announced that the next dividend will be an extraordinary dividend of $24.40 per share that is not expected to affect any other future dividends, what should the stock price be? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places.)

  Stock price $

Explanation / Answer

Market price = D1/(K-g)

where D1= dividend at the end of next year at given growth rate

K= required rate of return

g= growth rate

Market price= 1.65*105% / (12%-5%) = 24.75

This calculation represents present value of all future dividends from investment in stock, in the given case dividend for next year is 24.4 where as in the formula it is= 1.65*1.05= 1.7325

The reminder 24.4-1.7325= 22.6675 is not taken care which needs to be discounted at 12% and added to market price to get actual market price today= 22.6675*1/1.12 +24.75= 44.9888 will be the market price of the stock today