Spørsmål 10 Kokelia AG plans to issue 500 million of bonds with a face value of
ID: 2780984 • Letter: S
Question
Spørsmål 10 Kokelia AG plans to issue 500 million of bonds with a face value of 100.000, coupon rate of 3.5 per cent and 10 years to maturity. The coupon is paid annually. The current market interest rate on these bonds is 6 per cent. In one year, the interest rate on the bonds will be either 8 per cent or 5 per cent with equal probability. Assume investors are risk-neutral. If the bond is not callable, what is the price of the bonds one year from now A 71,889 80,614 85,450 89,338. I choose not to answer.Explanation / Answer
Expected interest rate after one year : [8*.5]+[5*.5]
= 4+2.5
= 6.5%
**since there is equal probability for price increase or decrease .50
years left to maturity :10-1=9
Interest = 100000*3.5% = 3500
Price of bond =[PVA6.5%,9*Interest ]+[PVF6.5%,9*Face vaue]
= [6.6561*3500]+[.56735*100000]
= 23296.36+ 56735
= $ 80031
correct option is "B" [nearest to 80614]
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.