Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Expected returns Stocks A and B have the following probability distributions of

ID: 2780441 • Letter: E

Question

Expected returns

Stocks A and B have the following probability distributions of expected future returns:

Calculate the expected rate of return, rB, for Stock B (rA = 14.00%.) Do not round intermediate calculations. Round your answer to two decimal places.
_______%

Calculate the standard deviation of expected returns, A, for Stock A (B = 23.05%.) Do not round intermediate calculations. Round your answer to two decimal places.
______%

Now calculate the coefficient of variation for Stock B. Round your answer to two decimal places.________%

Is it possible that most investors might regard Stock B as being less risky than Stock A?

a.If Stock B is less highly correlated with the market than A, then it might have a higher beta than Stock A, and hence be more risky in a portfolio sense.

b.If Stock B is more highly correlated with the market than A, then it might have a higher beta than Stock A, and hence be less risky in a portfolio sense.

c.If Stock B is more highly correlated with the market than A, then it might have a lower beta than Stock A, and hence be less risky in a portfolio sense.

d.If Stock B is more highly correlated with the market than A, then it might have the same beta as Stock A, and hence be just as risky in a portfolio sense.

e.If Stock B is less highly correlated with the market than A, then it might have a lower beta than Stock A, and hence be less risky in a portfolio sense.

Probability A B 0.1 -13% -40% 0.2 2 0 0.3 11 19 0.2 18 28 0.2 40 42

Explanation / Answer

a.

Expected return is the weighted average of individual returns

Expected return of stock B = 0.1*-0.4+ 0.2*0+ 0.3*0.19+ 0.2*0.28+ 0.2*0.42 = 0.1570 = 15.70%

b.

Standard deviation is the square root of sum of squared deviations from the mean times the probability

Std dev = [0.1*(0.14-(-0.13))^2 + 0.2*(0.14-0.02)^2 + 0.3*(0.14-0.11)^2 + 0.2*(0.14-0.18)^2 + 0.2*(0.14-0.40)^2]^(1/2) = 0.1558 = 15.58%

c.

Coefficient of variation = Std dev / mean = 23.05%/15.70% = 1.47

d.

Option e - If Stock B is less highly correlated with the market than A, then it might have a lower beta than Stock A, and hence be less risky in a portfolio sense.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote