Nonconstant Growth Stock Valuation Assume that the average firm in your company\
ID: 2778039 • Letter: N
Question
Nonconstant Growth Stock Valuation
Assume that the average firm in your company's industry is expected to grow at a constant rate of 6% and that its dividend yield is 5%. Your company is about as risky as the average firm in the industry, but it has just successfully completed some R&D work that leads you to expect that its earnings and dividends will grow at a rate of 50% [D1 = D0(1 + g) = D0(1.50)] this year and 30% the following year, after which growth should return to the 6% industry average. If the last dividend paid (D0) was $2.5, what is the value per share of your firm's stock? Round your answer to the nearest cent. Do not round your intermediate computations.
Explanation / Answer
Expected Return = Contant Growth rate + dividend yield
Expected Return = 6% + 5%
Expected Return = 11%
Value per share of your firm's stock = D1/(1+Re) + D2/(1+Re)^2 + (D3/(Re-g))/(1+Re)^2
Value per share of your firm's stock = 2.50*1.50/1.11 + 2.50*1.50*1.30/1.11^2 + (2.50*1.50*1.30*1.06/(11%-6%))/1.11^2
Value per share of your firm's stock = $ 91.22
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.