Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Romo Enterprises needs someone to supply it with 122,000 cartons of machine scre

ID: 2777997 • Letter: R

Question

Romo Enterprises needs someone to supply it with 122,000 cartons of machine screws per year to support its manufacturing needs over the next five years, and you’ve decided to bid on the contract. It will cost you $890,000 to install the equipment necessary to start production; you’ll depreciate this cost straight-line to zero over the project’s life. You estimate that, in five years, this equipment can be salvaged for $72,000. Your fixed production costs will be $327,000 per year, and your variable production costs should be $10.50 per carton. You also need an initial investment in net working capital of $77,000. If your tax rate is 34 percent and you require a return of 10 percent on your investment, what bid price should you submit? (Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.) Bid price $_______________

Explanation / Answer

Initial investment

Cost of equipment   = 890,000

Working capital        = 77,000

Total                                      967,000

Calculation of Depreciation

Depreciation = (cost of asset- salvage value)/ life

                                = (890,000-0)/ 5

                                =178000

Depreciation tax benefit = depreciation x tax rate

                                                = 178000 x 34%

                                                =60,520

Annual expenses

Total variable cost            =122,000 x 10.50                               =1,281,000

Total fixed expenses                                                                      = 327,000

Total annual cost (excluding depreciation)                            =1,608,000

Annual cost net of taxes = 1,608,000 x (1-0.34)                   = 1,061,280

Depreciation tax benefit                                                               = - 60,520

Net annual costs                                                                              = 1,000,760

PV of net annual costs = net annual costs x PVIFA (5,10%)

                                            = 1,000,760 x 3.790787

                                                = 3,793,667.77

Net salvage value = salvage value – (salvage value – book value)x tax rate

                                    =72000 – (72000-0)x.34

                                    = 47,520

                               

Terminal cash inflows = Net salvage value + working capital recovered

                                            =47,520 + 77,000

                                       =124,520

PV of terminal inflows = terminal inflows / (1+r)^n

                                                = 124,520 x(1+0.10)^5

                                                =77,317.12

Bind price for contract = Initial investment + PV of annual costs – PV of terminal inflows

                                                =967,000 + 3,793,667.77- 77,317.12

                                                =4,683,350.65

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote