A borrower and a lender agree to the following arrangements: the borrower will p
ID: 2777567 • Letter: A
Question
A borrower and a lender agree to the following arrangements: the borrower will pay annual interest to the lender for 9 years at 7%, at the end of each year. The borrowwer will pay 110% of the original loan amount to the lender at the end of 9 years by making 5 annual deposits in a sinking fund (S.F.) earning 5%. After making the 5 deposits, the S.F. grows with interest only. The total annual payment made by the borrower in the first five years is $13,000 (that is, each year, the borrower pays $13,000 which is distributed between the interest payment to the lender and the deposit to the S.F.). What is the amount of the loan
Explanation / Answer
Say the amount of Loan is x
So, interest on loan /year =0.07x
Total payment $13000
Invested in sinking fund each year =13000-0.07x
Fuiture vale of annuity =FV= A [ (1+k)n-1/k]
FV = Future anuuity value after 5 years
A = periodical payment =$13000-0.047x annually
K=interest rate=5% annually
N=periods=5 years
So FV = (13000-0.07x)[(1.05)5-1]/0.05 =(13000-0.07x)*5.52
After 5 years the value of sinking fund will be (13000-0.07x)*5.52
Compounding factor for 4 years @5% =1.216
So after 9 years fund value will be (13000-0.07x)*5.52*1.216
The value of sinking fund is 110% of loan.
So, 1.10x= (13000-0.07x)*5.52*1.216
Or 1.10x=(13000-0.07x)*6.712
Or 1.10x=87256 -0.47x
Or, 1.57x=87256
Or x= 55,577
So the loan amount is $ 55,577
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.