Mr. Art Deco will be paid $100,000 one year hence. This is a nominal flow, which
ID: 2777500 • Letter: M
Question
Mr. Art Deco will be paid $100,000 one year hence. This is a nominal flow, which he discounts at an 8% nominal discount rate: PV = 100,000 = $ 92,593 1.08 The inflation rate is 4%. Calculate the PV of Mr. Deco’s payment using the equivalent real cash flow and real discount rate. (You should get exactly the same answer as he did.) (Do not round intermediate calculations. Round your "Real cash flow" and "Present value" answers to the nearest dollar amount and "Real discount rate" answer to 2 decimal places.)
Real cash flow $
Real discount rate %
Present value $
Explanation / Answer
Mr. Art Deco will be paid $100,000 one year hence. This is a nominal flow, which he discounts at an 8% nominal discount rate: PV = 100,000 = $ 92,593 1.08 The inflation rate is 4%. Calculate the PV of Mr. Deco’s payment using the equivalent real cash flow and real discount rate. (You should get exactly the same answer as he did.) (Do not round intermediate calculations. Round your "Real cash flow" and "Present value" answers to the nearest dollar amount and "Real discount rate" answer to 2 decimal places.)
Real cash flow = 100000/1.04
Real cash flow = $ 96,153.85
Real discount rate = (1+nominal rate)/(1+inflation rate) - 1
Real discount rate = (1+8%)/(1+4%) - 1
Real discount rate = 3.85%
Present value = Real cash flow /(1+Real discount rate)
Present value = 96,153.85/(1+3.85%)
Present value = $ 92,589
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.