Suppose you know a company\'s stock currently sells for $90 per share and the re
ID: 2777177 • Letter: S
Question
Suppose you know a company's stock currently sells for $90 per share and the required return on the stock is 12 percent. You also know that the total return on the stock is evenly divided between a capital gains yield and a dividend yield.
If it's the company's policy to always maintain a constant growth rate in its dividends, what is the current dividend per share?
rev: 09_18_2012
$10.19
$5.46
$4.84
$5.09
$5.40
Required:If it's the company's policy to always maintain a constant growth rate in its dividends, what is the current dividend per share?
Explanation / Answer
Capital Gain Yield = 12%/2 = 6%
Growth rate = 6%
Dividend Yield = 12%/2 = 6%
current dividend per share = Current Share*Dividend Yield/(1+growth rate)
current dividend per share = 90*6%/(1+6%)
current dividend per share = $ 5.09
Answer
$5.09
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.