Assume both portfolios A and B are well diversified, that E ( r A ) = 13.8% and
ID: 2775788 • Letter: A
Question
Assume both portfolios A and B are well diversified, that E(rA) = 13.8% and E(rB) = 15.6%. If the economy has only one risk factor, and A = 1 while B = 1.2, what must be the risk-free rate? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percentage rounded to 1 decimal places.)
Assume both portfolios A and B are well diversified, that E(rA) = 13.8% and E(rB) = 15.6%. If the economy has only one risk factor, and A = 1 while B = 1.2, what must be the risk-free rate? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percentage rounded to 1 decimal places.)
Explanation / Answer
We know that as per CAPM theory
Er = Rf + x (Rm- Rf)
Therefore
Er(a) = Rf + A x (Rm- Rf) -----------------(1)
Er(b) = Rf + B x (Rm-Rf) ------------------- (2)
By substracting equation (1) from equation (2) we get
Er(b)- Er(a) = Rm-Rf (B- A)
15.6-13.8 = Rm-Rf (1.2-1)
1.8 = 0.2 (Rm-Rf)
Rm-Rf = 9
Rm = 9 + Rf
Now by putting this value in equation (1) we get
13.8 = Rf + (9 + Rf –Rf)
Rf = 4.8 %
Hence Risk free rate of return = 4.8 %
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.