The Starr Co. just paid a dividend of $1.60 per share on its stock. The dividend
ID: 2775693 • Letter: T
Question
The Starr Co. just paid a dividend of $1.60 per share on its stock. The dividends are expected to grow at a constant rate of 6 percent per year, indefinitely. Investors require a return of 10 percent on the stock. What is the current price? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16)) Current price $ What will the price be in three years? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16)) Stock price $ What will the price be in 12 years? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
Explanation / Answer
According to contsant dividend growth model
Ke = D1/P0 +g
D0 = 1.6; D1 = 1.6*1.06 = 1.696
Ke =0.10
g=0.06
Hence 0.10 = 1.696/P0 + 0.06
Hence P0 = current price = $42.4
Price 3 years from now = 42.4*1.10^3 = $56.43
Price 12 years from now = 42.4*1.10^12 = $133.07
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.