You are considering opening a new plant. The plant will cost $100 million upfron
ID: 2774918 • Letter: Y
Question
You are considering opening a new plant. The plant will cost $100 million upfront and will take one year to build. After that, it is expected to produce profits of $30 million at the end of every year of production. The cash flows are expected to last forever. Calculate the NPV of this investment opportunity if your cost of capital is 8%. Should you make the investment? Calculate the IRR and use it to determine the maximum deviation allowable in the cost of capital estimate to leave the decision unchanged.
Explanation / Answer
NPV: cost of capital = 8%.
At point 0, cash outflow will be $100 million. The present value of this outflow will also be $100 million.
The project will be completed at the start of year 1 and will give a cash inflow of $30 million starting from end of year 1. This is an ordinary annuity or a deferred annuity.
Its present value will be = amount/cost of capital = $30 million/0.08 = $375 million
NPV = PV of inflows - PV of outflows
= $375 million - $100 million = $275 million. As the NPV>0, we should make this investment.
IRR: It is the discount rate which makes the NPV as zero. Let it be "x"
so, 30/x - 100 = 0
30/x = 100
or x = 0.30 or 30%.
IRR>cost of cost of capital, for leaving the decision unchanged.
so, cost of capital can go upto a maximum of 29.99%.
maximum deviation allowed = 29.99 - 8 = 21.99%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.