The appropriate discount rate for the following cash flows is 10 percent compoun
ID: 2774480 • Letter: T
Question
The appropriate discount rate for the following cash flows is 10 percent compounded quarterly.
Year Cash Flow
1 $ 880
2 960
3 0
4 1,550
What is the present value of the cash flows? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
Present value $ ?????
(Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.) PLEASEEEE
Explanation / Answer
Discount rate is 10%
Present value = Future value x (1+discount rate)-n
n is the year
present value of cash flow of $880 in year 1 will be = $880/(1.1) = $800
present value of cash flow of $960 in year 2 will be = $960/(1.1)2 = $793.39
present value of cash flow of $0 in year 3 will be = 0
present value of cash flow of $880 in year 4 will be = $1,550/(1.1)4 = $1,058.67
Total present value for all the above cash flows = $2,652.06
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.