On a certain date, Kastbro has a stock price of S37. 50, pays a dividend of $0.
ID: 2774371 • Letter: O
Question
On a certain date, Kastbro has a stock price of S37. 50, pays a dividend of $0. 64, and has an equity cost of capital of 8%. An investor expects the dividend rate to increase by 6% per year in perpetuity. lie then sells all stocks that he owns in Kastbro. Given Kastbro's share price, was this a reasonable action? No, since the difference between his calculated stock price and the actual stock price most likely indicates that his estimate of dividend growth rate was incorrect. No, since the constant dividend growth rate gives a stock estimate of $37. 50. No, since the constant dividend growth rate gives a stock estimate greater than $37. 50. Yes, since the constant dividend growth rate gives a stock estimate greater than $37. 50.Explanation / Answer
Actual worth of the stock = D1 / k-g
D1 = 0.64 x 1.06 = $0.6784, k = Cost of Capital = 8%, g = Growth Rate = 6%
Worth = 0.6784 / 0.08 - 0.06 = $33.92
So, the correct option is A.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.