a. Consider the expectations theory (of the term structure) with a term premium.
ID: 2773778 • Letter: A
Question
a. Consider the expectations theory (of the term structure) with a term premium. What is the interest rate on a 5-year bond today if the term premium for a 5-year bond is 2% and 1-year interest rates are expected to remain constant at their current level of 3 percent? No credit if you do not show your work.
b. What is the term premium for a 6-period bond if the interest rate on the 6-period bond today is 10 percent and 1-period interest rates are expected to rise by 2% each year from their current level of 4%? No credit if you do not show your work.
Explanation / Answer
Answer for b :
Since it is given as term premium for a 6 period bond where the interest rate is 10%.
Therefore for example :
If a bond is priced at $100 with a coupon interest rate of 2% then the premium at the end of the bond or the total interest earn after 6 years would be $100*6*2/100=$12.
Therefore you want to find the future value of a bond for 6 years at 10 % interest rate which is FV of bond= PVIF(6years, 10%).
PVIF (6 years,10%)= 1.77156
therefore the future value = 100*1.77156 = 177.156 the bond value
Henceforth the premium would be (177.156-100)/100=77.56%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.