9 )Fastest Company’s common shares are currently trading for $30. It is expected
ID: 2773740 • Letter: 9
Question
9 )Fastest Company’s common shares are currently
trading for $30. It is expected that Fastest Company
will pay an annual common share dividend of $2
next year. It is also expected that the dividend will
grow at a rate of 5 percent each year in perpetuity.
Based on the constant growth dividend discount
model, what is Fastest Company’s cost of common
equity?
10)How would your answer in question 9 change if the
dividend was expected to be $1.80 and the perpetual
growth of the dividend 4 percent?
answer question number 10
Explanation / Answer
9. coct of equity = D1 / Po + g
= 2 / 30 + 0.05
= 0.066+0.05
= 0.116 or 11.6%
10. cost of equity = 1.8 / 30 + 0.04
= 0.06 + 0.04
= 0.1 or 10%.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.