3. The market price of a 4-year 6% coupon non-Treasury issue is $102.4083. a. Ca
ID: 2773167 • Letter: 3
Question
3. The market price of a 4-year 6% coupon non-Treasury issue is $102.4083.
a. Calculate the current yield
b. Calculate the yield to maturity
c. Compute the zero-volatility spread over the Treasury spot rate.
Assume the following Treasury spot rate curve for this problem:
Period Years to maturity Spot Rate
1 .5 2.00%
2 1.0 2.40%
3 1.5 2.80%
4 2.0 3.40%
5 2.5 4.00%
6 3.0 4.20%
7 3.5 4.40%
8 4.0 4.80%
Explanation / Answer
3. The market price of a 4-year 6% coupon non-Treasury issue is $102.4083.
a. Calculate the current yield
current yield = Coupon/Current Price
current yield = (6%*1000)/(102.4083%*1000)
current yield = 5.86%
b. Calculate the yield to maturity
Yield to maturity = rate(nper,pmt,pv,fv)*2
nper(no of semi annual period) = 4*2 = 8
pmt (semi annual coupon) = 6%*1/2*1000 = 30
pv= 102..4083%*1000 = 1024.083
fv = 1000
Yield to maturity = rate(8,30,-1034.083,1000)*2
Yield to maturity = 5.05%
c. Compute the zero-volatility spread over the Treasury spot rate.
zero-volatility spread over the Treasury spot rate = Yield to maturity - Spot rate
zero-volatility spread over the Treasury spot rate = 5.05% - 4.80%
zero-volatility spread over the Treasury spot rate = 0.25%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.