You have decided to invest 30 percent in X; 30 percent in Y; and 40 percent in Z
ID: 2773118 • Letter: Y
Question
You have decided to invest 30 percent in X; 30 percent in Y; and 40 percent in Z. The probability of the state of the economy is Boom 20%; Normal 55%; and, Bust 25%. The rate of return for stock X is Boom .15; Normal .10; and, Bust .00. The rate of return for stock Y is Boom .35; Normal .10; and, Bust -.30. The rate of return for stock Z is Boom .60; Normal .05; Bust -.40.
A] What is the portfolio expected return?
B] If the expected T-bill rate is .75 percent, what is the expected risk premium on the portfolio?
Explanation / Answer
A] Investment In X =0.3(30%) , Y =0.3(30%) and Z =0.4(40%)
Portfolio return in boom= 0.3(0.15)+0.3(0.35)+0.4(0.60) = 0.045+0.105+0.24 =0.39
Portfolio return in Normal = 0.3(0.10)+0.3(0.10)+0.4(0.05) = 0.03+0.03+0.02 =0.08
Portfolio return in Bust = 0.3(0.25)+0.3(0.00)+0.4(-0.04) = 0.075+0.00 - 0.016 =0.059
Portfolio expected return = 0.20(0.39)+0.55(0.08)+0.25(0.059) =0.078+0.044+0.01475 =0.13675
Portfolio Expected Return is 13.675%
B] If T-bill rate is 0.75, which means risk free rate is 0.75% or 0.0075
Risk Premium = Expected Return - Risk free Rate
Risk Premium = 13.675 % -0.75% or (0.13675 - 0.0075)
Risk Premium = 12.925%
State Probabilty x (30%) Y(30%) Z(40%) Boom 0.20 0.15 0.35 0.60 Normal 0.55 0.10 0.10 0.05 Bust 0.25 0.00 -0.30 -0.04Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.