Your bank offers you a $70,000 line of credit with an interest rate of 2.75 per
ID: 2772295 • Letter: Y
Question
Your bank offers you a $70,000 line of credit with an interest rate of 2.75 per quarter. The loan agreement also requires that 5% of the unused portion of the credit line be deposited in a non-interest bearing account as a compensating balance. Your short-term investments are paying 1/2 of 1% per month. What is your effective annual interest rate on this arrangement if you do not borrow any money on this credit line during the year? Assume that both the funds you borrow and the funds you invest use compound interest. a. 6.00%, b. 6.06%. c. 6.13%, d. 6.17% or e. 6.21%.
Explanation / Answer
Answer :
Effective annual rate =
Your short term investment are paying 1/2 of 1 % = 0.5
= (1.005)12 - 1 = 0.0617
= 0.0617 *100 = 6.17%
Answer is D . Effective annual rate = 6.17%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.