Use the following data to calculate the variances in problems 7–10. You have bee
ID: 2771645 • Letter: U
Question
Use the following data to calculate the variances in problems 7–10.
You have been asked by management to explain the variances in costs under your inpatient capitated contract. The following data is provided.
Budget Actual
Inpatient Costs $12,568,500 $16,618,350
Members 42,000 42,000
Admission Rate 0.070 0.095
Case Mix Index 0.90 0.85
Cost per Case (CMI = 1.0) $4,750 $4,900
8. What dollar effect did the increased admission rate have on cost?
Explanation / Answer
The Variance in total costs [Budgeted v/s Actual] under inpatient capitated contract
= ($16,618,350 - $12,568,500) / $12,568,500= 32.22% increase
This variance in total costs can be explained as follows:
Total Cost is calculated as= (Total registered members * Admissions rate) * (Cost Per Case * Case Mix Index)
for Budgeted total cost= (42000*0.070) * (4750*0.90)= $12,568,500
for Actual total cost= (42000*0.095) * (4900*0.85)= $16,618,350
with same number of registered members i.e 42000 given for both budgeted and actual, there is no variance contribution by this factor: no variance..
With Admissions rate varying from 0.070 of budgeted to 0.095 of Actual, the % contribution to the variance in cost
= (0.095 - 0.070) / 0.070= 0.025 / 0.070= 35.71% increase
With Cost per Case (CMI = 1.0) varying from $4750 of budgeted to $4900 of Actual, the % contribution to the variance in cost= ($4900 - $4750) / $4750= 3.16% increase
With Case Mix Index varying from 0.90 of Budgeted to 0.85 of actual, the % contribution to the variance in cost=
(0.90 - 0.85) / 0.85= 0.05 / 0.85= 5.88 % decrease
Thus Cost Per Case under each scenario with actual CMIs= $4275 for Budgeted and $4165 for Actual representing a decrease of 2.6411%
Thus, the Cost Per Case variance contribution= -2.6411%
Thus, if the total budgeted cost is $100 then after the above variances, it will be=
$100*(1+0.35714)*(1-0.026411)= 132.13 ===> 32.13% increase; which is approximately equal to 32. 22% increase as calculated above.
The dollar effect of increased admission rate on total cost assuming other factors being constant adn unchanged= 0.025*42000*(4750*0.9)= $4,488,750..
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.