Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Based on response to 3-6 Finance questionbelow, provide comments to the response

ID: 2770540 • Letter: B

Question

Based on response to 3-6 Finance questionbelow, provide comments to the response.

3-6. You run a construction firm. You have just wona contract to build a government office building. Building itwill require an investment of $10 million to day and $5 million inone year. The government will pay you $20 million in one yearupon the building’s completion. Suppose that the cashflows and their times of payment are certain, and the risk-freeinterest rate is 10%. What is the NPV of theopportunity? How can you firm turn this NPV into cashtoday?

Response:

Today

Payment in 1 year

Payment Upon Completion

Risk-Free Interest Rate

$10 mil

$5 mil

$20 mil

10%

A.      What is the NPV of theopportunity? NPV = $3,636,363

1.       PV (Benefits) =$20 mil / 1.1 = $18,181,818

2.       PV ( Cost) = $10mil + ($5 mil / 1.1) = $14,545,455

3.       PV (Benefits)$18,181,818 - PV ( Cost) $14,545,455 = NPV $3,636,363

B.      How can your firm turn this NPVinto cash today?

1.       The firm could borrow the$10 mil today at the 10% risk-free rate. Borrowing would allow forretaining cash and gaining a NPV increase of $909,091 over a payout today.

                                                              i.      PV (Benefits) = $20 mil /1.1 = $18,181,818

                                                            ii.      PV ( Cost) = (($10 mil+$5 mil)/ 1.1) = $13,636,364

                                                           iii.      PV (Benefits)$18,181,818 - PV ( Cost) $13,636,364 = NPV$4,545,454

Today

Payment in 1 year

Payment Upon Completion

Risk-Free Interest Rate

$10 mil

$5 mil

$20 mil

10%

Explanation / Answer

Accept the Project, if the Project has Positive NPV Reject the Project, if the Project has Negative NPV NPV = (Present Value of Benefits - Present Value ofCosts). Here the NPV of the Project is Positive. Thus, the Project should be accepted. If the firm could borrow the $10million today, thepresent value of the today's Investment is $909,091. Hope this helps you
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote