The capitalized cost of an assset is the sum of the original cost of the asset a
ID: 2770284 • Letter: T
Question
The capitalized cost of an assset is the sum of the original cost of the asset and the present value of maintaining the asset. Suppose a company is considering the purchase of two different machines. Machine 1 costs $10000 and t years from now will cost M1(t)=1000(1+0.05t) dollars to maintain. Machine 2 costs only $7000, but its maintenance cost at time t is M2(t)=1500 dollars. If the cost of money is 5% per year compounded continuously, what is the capitalized cost of each machine?
Machine 1 cost:
Machine 2 cost:
Explanation / Answer
Interest Rate is 5% compounded continuously So for t years the discount factor =1/(1+e^rt)^t Machine 1 Capitalized cost: Original Cost = $ 10,000.00 Maintenance cost in Yr t= 1000(1+0.5t) PV of all Maintenance cost = [1000(1+0.5)t]/(1+e^rt)^t] , (t= 1…..t) So Capitalized cost of Machine 1= 10000 +[1000(1+0.5)t]/(1+e^rt)^t] , (t= 1…..t) Machine 2Capitalized cost: Original Cost = 7,000 Maintenance cost in Yr t= 15,000 PV of all Maintenance cost = =15000/(1+e^rt)^t , (t=1….t) So Capitalized cost of Machine 2= 7000+15000/(1+e^rt)^t , (t=1….t)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.