There is an inverse relationship between bond prices and yields. This inverse re
ID: 2769985 • Letter: T
Question
There is an inverse relationship between bond prices and yields. This inverse relationship will be demonstrated by calculating bond prices to show that interest rates move inversely: if yields rise, then bond prices fall. Bonds will be sold either at a premium or a discount. With this in mind respond to the following question. You currently own a 30 year Treasury Bond at 4% interest, paid semiannually. The market interest rates for like securities rose to 5%. Would your bond sell for a premium or a discount? Why? What would the market value of your bond be? Prove your answer by showing your work.
Explanation / Answer
If market rate is 5% present value / current sell value of bonds can be calculated as follows
=Present value of principle + Present value of all interest payments
= $1000(PVIFA,60,2.5%) +$1000*2% ((PVIF,60,2.5%)
= $1000(PVIF,60,2.5%) +$20 ((PVIFA,60,2.5%)
= $1000 *0.2273 +20(30.9087)
=$227.30 +$618.17
= $845.47
Market value of Bond will be $845.47
Bond would be sold at discount of $154.53 ($1000- $845.47)
Because rise in interest rate of 1% has fallen the price to $845.47 because there is an inverse relationship between bond prices and yields. This inverse relationship will be demonstrated by calculating bond prices to show that interest rates move inversely: if yields rise, then bond prices fall. Bonds will be sold either at a premium or a discount.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.