Lichty uses the total-cost approach and a discount rate of 12% in making capital
ID: 2768861 • Letter: L
Question
Lichty uses the total-cost approach and a discount rate of 12% in making capital budgeting decisions. Regardless of which option is chosen, rebuild or replace, at the end of four years Mr. Lichty plans to close the car wash and retire.
$(34,926)
$(21,259)
$(19,741)
$(48,592)
Present Equipment New Equipment Purchase cost new $84,500 $75,000 Remaining book value $23,000 Cost to rebuild now $23,000 Major maintenance at the end of 3 years $6,500 $4,500 Annual cash operating costs $16,500 $11,500 Salvage value in 4 years $5,000 $15,000 Salvage value now $20,000Explanation / Answer
The correct answer is $(34,926)
Calculation:
Annual Cash Operating Cost = $11,500
No. of years (n) = 4
Discount Rate (R) = 12%
So,
Present value of Annual cash operating cost = Annual cost *(1 - 1/ (1+R) ^n) / R = 11,500*(1-1/1.12^4)/.12
=11,500 *(1-1/1.12^4)/.12
= 11,500*3.037
=34,926
So, Present value of Annual cash operating cost = 34,926
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.