Assume that a 1 - year discount bond (bond A) with a FV = $1000 is currently tra
ID: 2768828 • Letter: A
Question
Assume that a 1 - year discount bond (bond A) with a FV = $1000 is currently trading at PV= $963.39. Further assume that investors in the market for the same contract anticipate that the same 1 - year discount bond A will trade next year at $956.94. Please calculate a current price on another 2-year discount bond (Bond B) with identical risk structure and face value- under the assumptions of the Expectations Theory.
* Note: Please apply standard rounding in the example
A) $924.56
B) $915.73
C) $928.12
D)$960.17
E)$921.90
Please show work
Explanation / Answer
spot rate for year 1=(1000/963.39)-1
forward rate b/w year 1 and 2 =(1000/956.94)-1
Therefore according to Expectations Theory,
(1+the spot rate for year 2)^2=(1+spot rate for year 1)*(1+forward rate b/w year 1 and 2)
(1+the spot rate for year 2)^2=(1+(1000/963.39)-1)*(1+(1000/956.94)-1)
(1+the spot rate for year 2)^2=(1000/963.39)*(1000/956.94)
current price on another 2-year discount bond=1000/(1+the spot rate for year 2)^2
current price on another 2-year discount bond=1000/((1000/963.39)*(1000/956.94))
current price on another 2-year discount bond=1000/1.084708785
current price on another 2-year discount bond=921.90
current price on another 2-year discount bond (Bond B) with identical risk structure and face value- under the assumptions of the Expectations Theory is E)$921.90.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.