3. Pique Corporation wants to purchase a new machine for $300,000. Management pr
ID: 2768800 • Letter: 3
Question
3.
Pique Corporation wants to purchase a new machine for $300,000. Management predicts that the machine can produce sales of $200,000 each year for the next 5 years. Expenses are expected to include direct materials, direct labor, and factory overhead (excluding depreciation) totaling $80,000 per year. The firm uses straight-line depreciation with no residual value for all depreciable assets. Pique's combined income tax rate is 40%. Management requires a minimum after-tax rate of return of 10% on all investments.
What is the net present value (NPV) of the investment? (The PV annuity factor for 5 years, 10% is 3.791.) Assume that the cash inflows occur at year-end.
Explanation / Answer
Income after tax = (Sales - Non-depreciation costs - Depreciation) x ( 1-t) = ( $ 200,000 - $ 80,000- $ 60,000) x 0.60 = $ 36,000
Annual cash flows = Income after tax + Depreciation = $ 36,000 + $ 60,000 = $ 96,000
Present value of cash inflows at discount rate of 10% = $ 96,000 x 3.7908 = $ 363,917
NPV = Present value of cash inflows - Initial investment = $ 363,917 - $ 300,000 = $ 63,917
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.