After determining the expected return on its stock, XYZ ventures decides to sell
ID: 2768682 • Letter: A
Question
After determining the expected return on its stock, XYZ ventures decides to sell the entire corporation with expected earnings estimated to be $8,000,000. With 200,000 shares outstanding and preferred equity at $4,500,000. A. Determine the liquidation value of XYZ ventures. B. Before liquidation, if current stock price of XYZ ventures is $8 per share, and expected benefit is $4.50 per share. Determine the expected return on the stock. A. Determine the liquidation value of XYZ ventures. B. Before liquidation, if current stock price of XYZ ventures is $8 per share, and expected benefit is $4.50 per share. Determine the expected return on the stock.
Explanation / Answer
Part a)
Liquidation value = expected earnings + preferred equity
= 8,000,000 + 4,500,000
= 12,500,000
Part b)
Value of firm based on common stock:
Total value per share = 8+4.50 = 12.50
Total value of firm = 200,000 x 12.50
= 2,500,000
Expected return = expected benefit/ price
= 4.50 /8
= 56.25%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.