The is the interest rate that a firm pays on any new debt financing. Galbraith C
ID: 2767505 • Letter: T
Question
The is the interest rate that a firm pays on any new debt financing. Galbraith Co. can borrow at an interest rate of 9.7% for a period of four years. Its marginal federal-plus-state tax rate is 30%. What is Galbraith's after-tax cost of debt?_____ Galbraith Co. has outstanding 10-year noncallable bonds with a face value of $1,000. These bonds have a current market price of $1,092.79, a coupon rate of 11%, and annual coupon payments. The company faces a tax rate of 30%. If the company wants to issue new debt, what would be a reasonable estimate for its after-tax cost of debt? smallcircle 5.33% smallcircle 7.99% smallcircle 5.99% smallcircle 6.66%Explanation / Answer
After tax cost of debt is the interest rate that a firm pays on new debt financing
Aftertax cost of debt = before tax cost of debt*(1-tax rate) = 9.7*(1-0.3) = 6.79%
K = N
BOND PRICE= [(Coupon)/(1 + YTM)^k] + Par value/(1 + YTM)^N
k=1
K = 10
1092.79 = [(11*1000/100)/(1 + YTM/100)^k] + 1000/(1 + YTM/100)^10
k=1
YTM = 9.52%
Aftertax cost of debt = YTM*(1-tax rate) = 9.52*(1-0.3) = 6.66%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.