Suppose that LilyMac Photography has annual sales of $236,000, cost of goods sol
ID: 2767447 • Letter: S
Question
Suppose that LilyMac Photography has annual sales of $236,000, cost of goods sold of $171,000, average inventories of $5,100, average accounts receivable of $26,200, and an average accounts payable balance of $7,600.
Assuming that all of LilyMac’s sales are on credit, what will be the firm’s cash cycle? (Use 365 days a year. Do not round intermediate calculations. Round your final answer to 2 decimal places.)
Suppose that LilyMac Photography has annual sales of $236,000, cost of goods sold of $171,000, average inventories of $5,100, average accounts receivable of $26,200, and an average accounts payable balance of $7,600.
Explanation / Answer
Operating cycle = days of receivables outstanding + days of inventory on hand
= 365 * avg receivables/net credit sales + 365 * avg inventory/COGS
= 365*26200/236000 + 365*5100/171000 = 51.407 days
Cash cycle = operating cycle - 365*avg payables/COGS = 51.407 - 365*7600/171000 = 35.18 days
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.