Suppose you bought a bond with an annual coupon rate of 6.8 percent one year ago
ID: 2766868 • Letter: S
Question
Suppose you bought a bond with an annual coupon rate of 6.8 percent one year ago for $890. The bond sells for $925 today.
Assuming a $1,000 face value, what was your total dollar return on this investment over the past year?
What was your total nominal rate of return on this investment over the past year? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
If the inflation rate last year was 3 percent, what was your total real rate of return on this investment?(Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
Suppose you bought a bond with an annual coupon rate of 6.8 percent one year ago for $890. The bond sells for $925 today.
Explanation / Answer
Coupon = 68, Buy value = 890, sell value = 925
Dollar return = 925 + 68 - 890 = 103$
Nominal return = 103/890 = 11.57%
Inflation adjusted return = (1.1157/1.03) -1 = 8.32%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.