State of Economy Probability Stock PFE Stock GE Boom 0.3 12% 5% Normal 0.4 8% 4%
ID: 2766680 • Letter: S
Question
State of Economy Probability Stock PFE
Stock GE
Boom 0.3 12%
5%
Normal 0.4 8%
4%
Recession 0.3 6% 3%
Calculate expected returns of both stocks.
Calculate standard deviation of both stocks.
If you hold both stocks with equal weights, what is the expected return of your portfolio?
What is the expected variance of the portfolio?
State of Economy Probability Stock PFE
Stock GE
Boom 0.3 12%
5%
Normal 0.4 8%
4%
Recession 0.3 6% 3%
Calculate expected returns of both stocks.
Calculate standard deviation of both stocks.
If you hold both stocks with equal weights, what is the expected return of your portfolio?
What is the expected variance of the portfolio?
Explanation / Answer
Expected Return of Stock PFE = .3*12% + .4*8% + .3*6% = 3.6 + 3.2 + 1.8 = 8.60%
Expected Return of Stock GE = .3*5% + .4*4% + .3*3% = 1.5 + 1.6 + .9 = 4%
Standard Deviation of PFE = Square root of [(12-8.60)^2 + (8-8.60)^2 + (6-8.6)^2]/ 3
= Square root of [11.56 + .36 + 6.76]/ 3 = 2.495%
Standard Deviation of GE = Square root of [(5-4)^2 + (4-4)^2 + (3-4)^2]/ 3
= Square root of [1 + 0 + 1]/ 3 = .82%
Expected return of your portfolio = 8.60% * 1/2 + 4% * 1/2 = 6.30%
Variance of portfolio = (Standard Deviation of portfolio)^2
= (2.495 * 1/2 + .82 * 1/2)^2 = 2.78
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.