Lorre, Inc., recently issued new securities to finance a new TV show. The projec
ID: 2766496 • Letter: L
Question
Lorre, Inc., recently issued new securities to finance a new TV show. The project cost $13.7 million, and the company paid $695,000 in flotation costs. In addition, the equity issued had a flotation cost of 6.7 percent of the amount raised, whereas the debt issued had a flotation cost of 2.7 percent of the amount raised. If the company issued new securities in the same proportion as its target capital structure, what is the company’s target debt–equity ratio? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 4 decimal places. (e.g., 32.1616))
Explanation / Answer
The total floataion cost as a percentage of the project cost is 695,000/13,700,000 = 0.05073 = 5.073%
Let X be the amount of equity and (1-X) be the amount of debt
X*6.7 + (1-X)*2.7 = 5.073
6.7X + 2.7 - 2.7X = 5.073
4X = 2.373
X = 0.59325
Equity = 0.59325
Debt = 1- 0.59325 = 0.40675
Hence Debt to equity ratio = 0.40675/0.59325 = 0.6856
Debt-to-equity ratio = 0.6856
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.