You are evaluating two different silicon wafer milling machines. The Techron I c
ID: 2766158 • Letter: Y
Question
You are evaluating two different silicon wafer milling machines. The Techron I costs $225,000, has a three-year life, and has pretax operating costs of $58,000 per year. The Techron II costs $395,000, has a five-year life, and has pretax operating costs of $31,000 per year. For both milling machines, use straight-line depreciation to zero over the project’s life and assume a salvage value of $35,000. If your tax rate is 35 percent and your discount rate is 10 percent, compute the EAC for both machines.
Explanation / Answer
EAC-Techron I=$352,145/3.2382=$108,748.26
EAC-Techron II=$498,388/4.4117=$112,969.49
PV operating cost-Techron I year cash flow PV@10% PV 0 -225,000 1.00 -225,000 1 -58,000 0.9091 -52,727 2 -58,000 0.8264 -47,934 3 -58,000 0.7513 -43,576 3 22,750 0.7513 17,092 3.2382 -352,145 PV operating cost--Techron I year cash flow PV@10% PV 0 -395,000 1.00 -395,000 1 -31,000 0.9091 -28,182 2 -31,000 0.8264 -25,620 3 -31,000 0.7513 -23,291 4 -31,000 0.6830 -21,173 5 -31,000 0.6209 -19,249 5 22,750 0.6209 14,126 4.4117 -498,388Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.