Easy-Barrows, Inc., produces wheelbarrows. Its costs have been analyzed as follo
ID: 2765691 • Letter: E
Question
Easy-Barrows, Inc., produces wheelbarrows. Its costs have been analyzed as follows:
VARIABLE COST
Materials $30/unit
Manufacturing labor 3 hours/unit (at $8/hour)
Assembly labor 1 hour/unit (at $8/hour)
Packing materials $3/unit
Packing labor 20 minutes/unit (at $6/hour)
Shipping cost $10/unit
FIXED COSTS
Overhead labor $50,000/year
Utilities $5,000/year
Plant operation $65,000/year
SELLING PRICE
$100/unit
Calculate the break-even quantity.
Calculate the break-even revenue.
Develop a chart to show profits at quantities of 2000, 4000, 6000, 8000, and 10000.
Explanation / Answer
Total Variable cost=$30+3*$8+1*$8+$3+20*$6/60+$10=$30+$24+$8+$3+$2+$10=$77
Selling Price=$100
Contribution=$100-$77=$23
Fixed cost=$50,000+$5,000+$65,000=$120,000
the break-even quantity=$120,000/$23=5,217.4 units
the break-even revenue=$120,000*$100/$23=$521,739
Particulars Amount in $ Quantity 2,000 4,000 6,000 8,000 10,000 Contribution Per unit 23 23 23 23 23 Contribution 46,000 92,000 1,38,000 1,84,000 2,30,000 Less:fixed cost 1,20,000 1,20,000 1,20,000 1,20,000 1,20,000 Profit -74,000 -28,000 18,000 64,000 1,10,000Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.