Bennington Industrial Machines issued 148,000 zero coupon bonds five years ago.
ID: 2765628 • Letter: B
Question
Bennington Industrial Machines issued 148,000 zero coupon bonds five years ago. The bonds originally had 30 years to maturity with a yield to maturity of 7.3 percent. Interest rates have recently increased, and the bonds now have a yield to maturity of 8.4 percent.
What is the price of the bonds? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places (e.g., 32.16).)
What is the market value of the company's debt? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places (e.g., 32.16). Enter your answer in dollars, not millions of dollars (e.g., 1,234,567).)
If the company has a $46.3 million market value of equity, what weight should it use for debt when calculating the cost of capital? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 4 decimal places (e.g., 32.1616).)
Required:Explanation / Answer
a) Price of a zero coupon bond = F / (1+r)t
F = Face Value = $1,000 (When not given specifically, assumed to be $1,000)
r = Yield to Maturity = 8.4%
t = time to maturity = 25 Years
$1,000/(1+0.084)25 = $133.13
b) Market Value of Debt = 148,000 x $1,000 x ($133.13/100) = $13,579,260
C) Total Capital of the company = $46,300,000 + $13,579,260 = $59,879,260
Weight of debt = $13,579,260/$59,879,260 = 0.226777 or 22.6777%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.