a. Several years ago, Castles in the Sand Inc. issued bonds at face value of $1,
ID: 2765621 • Letter: A
Question
a. Several years ago, Castles in the Sand Inc. issued bonds at face value of $1,000 at a yield to maturity of 7.6%. Now, with 8 years left until the maturity of the bonds, the company has run into hard times and the yield to maturity on the bonds has increased to 15%. What is the price of the bond now? (Assume semiannual coupon payments.) (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
Bond price $ ??
b. Suppose that investors believe that Castles can make good on the promised coupon payments but that the company will go bankrupt when the bond matures and the principal comes due. The expectation is that investors will receive only 85% of face value at maturity. If they buy the bond today, what yield to maturity do they expect to receive? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places.)
Yield to maturity %??
Explanation / Answer
a. Ther price of the bond is given by =pv(rate,nper,pmt,fv) where rate = 0.15/2, nper = 8*2 =16, pmt = 76/2 and fv =1000
The price of the bond = pv(0.15/2,16,76/2,1000) = $661.76
b. The investors expect only 85% of the bond value to be returned. Hence FV = 0.85*1000 =850
The semi annual ytm =rate(16,76/2,-661.76,850) = 6.781% (semi annual)
Hence Annual Yield to Maturity = 6.781*2 =13.56%
YTM = 13.56%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.