An investment plan includes a purchasing at the beginning of the year. A piece o
ID: 2765482 • Letter: A
Question
An investment plan includes a purchasing at the beginning of the year. A piece of machinery costing $134, which will be fully depreciated in the next yea, and then salvaged with zero value. The profits for this year are estimated to be $162, and the combined tax rate is 14%. The real interest rate is unknown, but assumed nonnegative. What is the smallest inflation rate at which the overall investment is unprofitable (regardless of real interest)? ( Provide your answer as a number, not a percentage, with 0.01 precision.
Explanation / Answer
Total Investment = $134
Total income in year = 162
Tax rate = 14%
Income after tax = $162 × (1 – 14%)
= $139.32
Total return from Investment = ($139.32 - $134) / $134
= $5.32 / $134
= 3.97%
Total return from investment = 3.97%
Real interest rate = nonnegative let’s say 0%
So inflation rate = 0.0397 – 0.00
= 0.0397
Hence, Inflation rate is 0.0397.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.