Dog Up! Franks is looking at a new sausage system with an installed cost of $510
ID: 2765311 • Letter: D
Question
Dog Up! Franks is looking at a new sausage system with an installed cost of $510,000. This cost will be depreciated straight-line to zero over the project’s five-year life, at the end of which the sausage system can be scrapped for $76,000. The sausage system will save the firm $190,000 per year in pretax operating costs, and the system requires an initial investment in net working capital of $35,000. If the tax rate is 34 percent and the discount rate is 10 percent, what is the NPV of this project? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
Dog Up! Franks is looking at a new sausage system with an installed cost of $510,000. This cost will be depreciated straight-line to zero over the project’s five-year life, at the end of which the sausage system can be scrapped for $76,000. The sausage system will save the firm $190,000 per year in pretax operating costs, and the system requires an initial investment in net working capital of $35,000. If the tax rate is 34 percent and the discount rate is 10 percent, what is the NPV of this project? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
Explanation / Answer
Annual depreciation=510000/5=102000
After tax salvage value=76000(1-.34)=50160
Using the tax shield approach the OCF is
=190000(1-.34)+.34(102000)
=160080
Npv=-510000-35000+160080[(1–(1+.10)^-5)/.10]+(35000+50160)(1+.10)^-5
=-545000+160080(3.7908)+85160(.6209)
=114706.81
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.