Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The Collins Group, a leading producer of custom automobile accessories, has hire

ID: 2764788 • Letter: T

Question

The Collins Group, a leading producer of custom automobile accessories, has hired you to estimate the firm's weighted average cost of capital. The balance sheet and some other information are provided below. (20 year T-bond and the required return of stock market.

Assets  

Current assets                                                    $ 38,000,000

Net plant, property, and equipment                      101,000,000

Total assets                                                        $139,000,000

           

Liabilities and Equity       

Accounts payable                                                $ 10,000,000

Accruals                                                      9,000,000

Current liabilities                                     $ 19,000,000

Long-term debt (40,000 bonds, $1,000 par value)   40,000,000

Total liabilities                                                     $ 59,000,000

Common stock (10,000,000 shares)                      30,000,000

Retained earnings                                               50,000,000

Total shareholders' equity                            80,000,000

Total liabilities and shareholders' equity      $139,000,000

The stock is currently selling for $15.25 per share, and its noncallable $1,000 par value, 20-year, 7.25% bonds with semiannual payments are selling for $875.00. The beta is 1.25, the yield on a 6-month Treasury bill is 3.50%, and the yield on a 20-year Treasury bond is 5.50%. The required return on the stock market is 11.50%, but the market has had an average annual return of 14.50% during the past 5 years. The firm's tax rate is 40%. Calculate the WACC.

When calculate the cost of equity, use the the yield on 20 year T-bond and the required return of stock market.

Explanation / Answer

Cost of equity, ke (%) = Risk-free rate (T-bill yield) + Beta x [Required market return - Risk-free rate]

= 5.5 + 1.25 x [11.5 - 5.5]

= 5.5 + 1.25 x 6

= 5.5 + 7.5

= 13

For the bond,

C: Semi-Annual coupon rate = $1000 x 7.25% x (1/2) = $36.25

N: Number of periods = 20 x 2 = 40

F: Bond face value = $1000

P: Bond's current price = $875

Then, using approximation method,

Yield (YTM) = [C + (F - P) / N] / [(F + P) / 2]

= [36.25 + (1000 - 875) / 40] / [(1000 + 875) / 2]

= [36.25 + (125 / 40)] / [1875 / 2]

= [36.25 + 3.125] / 937.5

= 39.375 / 937.5

= 0.042, or 4.2%

Then, post-tax cost of debt, kd = YTM x (1 - tax rate) = 4.2% x (1 - 0.4) = 4.2% x 0.6 = 2.52%

Total capital = long term debt + Equity = $(40,000,000 + 30,000,000) = $70,000,000

Proportion of debt = $40,000,000 / $70,000,000 = 0.5714

Proportion of equity = 1 - 0.5714 = 0.4286

WACC = Proportion of debt x kd + Proportion of equity x ke

= 0.5714 x 2.52% + 0.4286 x 13%

= 1.44% + 5.57%

= 7.01%

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote