Javits & Sons\' common stock currently trades at $34.00 a share. It is expected
ID: 2764350 • Letter: J
Question
Javits & Sons' common stock currently trades at $34.00 a share. It is expected to pay an annual dividend of $1.75 a share at the end of the year (D1 = $1.75), and the constant growth rate is 5% a year.
What is the company's cost of common equity if all of its equity comes from retained earnings? Round your answer to two decimal places.
________ %
If the company were to issue new stock, it would incur a 9% flotation cost. What would the cost of equity from new stock be? Round your answer to two decimal places.
Explanation / Answer
a) As per Dividend Discount Model,
The price of Common stock = Dividend / (r – g)
Where r = required rate of return
And g = growth rate in Dividend
Here g = 5%
Price of common stock = $34.00
Dividend = $1.75
As The price of Common stock = Dividend / (r – g)
=> $34.00 = $1.75 / (r - 0.05)
=> r – 0.05 = $1.75 / $34.00
=> r – 0.05 = 0.051471
=> r = 0.051471 + 0.05
=> r = 0.101471
=> r = 10.15%
So the company's cost of common equity if all of its equity comes from retained earnings = 10.15%
b) Floating cost = 9%
So new stock price = 34 X (1+0.09) = 37.06
As The price of Common stock = Dividend / (r – g)
=> $37.06 = $1.75 / (r - 0.05)
=> r – 0.05 = $1.75 / $37.06
=> r – 0.05 = 0.047221
=> r = 0.047221 + 0.05
=> r = 0.097221
=> r = 9.72%
The cost of equity from new stock = 9.72%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.