Assume that the risk-free rate is 6% and the market risk premium is 5%. Given th
ID: 2764242 • Letter: A
Question
Assume that the risk-free rate is 6% and the market risk premium is 5%. Given this information, which of the following statements is CORRECT?
An index fund with beta = 1.0 should have a required return of 11%.
If a stock has a negative beta, its required return must also be negative.
An index fund with beta = 1.0 should have a required return less than 11%.
If a stock's beta doubles, its required return must also double. An index fund with beta = 1.0 should have a required return greater than 11%.
Explanation / Answer
Correct Response
An index fund with beta = 1.0 should have a required return of 11%.
Required Return=Rf+Beta*Mp=6+1*5=11%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.