Titanic Corporation\'s net income for the year ended December 31, 2013, is $380,
ID: 2763888 • Letter: T
Question
Titanic Corporation's net income for the year ended December 31, 2013, is $380,000. On June 30, 2013, a $0.75 per-share cash dividend was declared for all common stockholders. Common stock in the amount of 38,000 shares was outstanding at the time. The market price of Titanic's stock at year end (12/31/13) is $18 per share. Titanic had a $1,100,000 credit balance in retained earnings at December 31, 2012. Assume that on July 31, 2013, Titanic discovered that 2012 depreciation was overstated by $75,000. Required: Hide Prepare Titanic's retained earnings statement for the year ended December 31, 2013, assuming the 2012 tax rate was 30%. Titanic Corporation Retained Earnings Statement For the Year Ended December 31, 2013 $ $ $
Explanation / Answer
Answer:
Calculation of Retained Earning as on 31.12.2013
Retained Earnings as on 31.12.2012 = $ 1,100,000
Add: Depreciation Over Stated = $ 75,000
Less: Excess Tax Saving due to incorrect Depreciation = $ 75,000 x 30% = $ 22,500
Corrected Retained Earnings as on 31.12.2012 = $ 1,152,500
Add: Net Income of 2013 = $ 380,000 (assumed to be after tax)
Less: Dividend declared and paid = $ 0.75 x 38,000 = $ 28,500
Retained Earnings as on 31.12.2013 = $ 1,504,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.