The balance sheet for Ferguson Corp. is shown here in market value terms. There
ID: 2763668 • Letter: T
Question
The balance sheet for Ferguson Corp. is shown here in market value terms. There are 10,000 shares of stock outstanding. Instead of a dividend of $1.90 per share, the company has announced a share repurchase of $19,000 worth of stock. How many shares will be outstanding after the repurchase? (Do not round intermediate calculations. Round your final answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.) What will the price per share be after the repurchase? (Do not round intermediate calculations. Round your final answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)Explanation / Answer
Maeket Value of Equity (10000 Share)= $404200
Current Market Price per Share= $404200/10000= $40.42
No. of Share Repurchased =$19000/$40.42 =470.06 Share or 470 Share
No. of Share Outstanding after repurchase= 10000-470 =9530 Shares
New Stock Price =$40.42
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.