Shanken Corp. issued a bond with a maturity of 20 years and a semiannual coupon
ID: 2763588 • Letter: S
Question
Shanken Corp. issued a bond with a maturity of 20 years and a semiannual coupon rate of 6 percent 2 years ago. The bond currently sells for 92 percent of its face value. The book value of the debt issue is $40 million. In addition, the company has a second debt issue on the market, a zero coupon bond with 12 years left to maturity; the book value of this issue is $40 million and the bonds sell for 52 percent of par. The company’s tax rate is 40 percent. What is your best estimate of the aftertax cost of debt?
Explanation / Answer
First Bond Bond Par Value 40,000,000 Bond Market Price@92% of face value 36,800,000 Years To maturity 18.00 Annual Interest @6%= 2,400,000 YTM Formula= [Annual Interest+(Par Value-Market Value)/Years to Maturity]/(Par value+Market Price*2)/3 YTM = [2400000+(40000000-36800000)/18]/(40000000+2*36800000)/3 YTM = 6.8% approx Tax rate =40% Post Tax cost of bond = 4.08% Second Bond Bond Par Value 40,000,000 Bond Market Price@52% of face value 20,800,000 Years To maturity 12.00 Annual Interest=0 - YTM Formula= [Annual Interest+(Par Value-Market Value)/Years to Maturity]/(Par value+Market Price*2)/3 YTM = [0+(40000000-20800000)/12]/(40000000+2*20800000)/3 YTM = 5.6% approx Tax rate =40% Post Tax cost of bond = 3.36% After Tax cost of Debt Bond Market Value % wt value Post Tax cost Wtd cost Bond 1. 40,000,000 50% 4.08% 2.04% Zero coupon bond 40,000,000 50% 3.36% 1.68% Total 3.72% So Post tax cost of total debt = 3.72%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.