Suppose you invest $10,000 in a savings account earning 2% interest (compounded
ID: 2763420 • Letter: S
Question
Suppose you invest $10,000 in a savings account earning 2% interest (compounded yearly) with no risk. After 7 years, how much will you have?
Repeat Question #1, but this time there is an inflation rate of 4%. How does this change your overall return on investment? If you had a chance to invest in an account with a long-term expected rate of 5%, with a 50% chance of earning 0% nominal compound interest and a 50% chance of earning 10% nominal compound interest in each year, would you choose this account, or the savings account? Why?
Explanation / Answer
Amount invested @ 2% p.a compounded for 7 years = 10000 (1+.02)^7 =$ 11486.86 Amount invested @ 4% p.a compounded for 7 years = 10000 (1+.04)^7 =$ 13159.32 Amount invested @ 5% p.a compounded for 7 years = 10000 (1+.05)^7 =$ 14071
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.