You have been offered a stake in the equity of PhoneTec, a heavily levered cellu
ID: 2763102 • Letter: Y
Question
You have been offered a stake in the equity of PhoneTec, a heavily levered cellular phone company and the current income statement is as follows: The firm has a negative book value of equity and negative net income. The firm's average interest rate on the debt on its books is 10% (This is the coupon payment, i.e., the interest expense divided by the face value of the debt, which is entirely in the form of 10-year corporate bonds). The bonds are trading at a 15% discount on face value, and have a duration of 6.5 years. The average Value/EBITDA multiple for other cellular firms is 10. The treasury bond rate is 6% (You can assume that this applies to all maturities over 5 years) Estimate the value of equity in the firm, based upon the valuation of comparable firms. Now assume that the monthly variance in ln(stock prices) at PhoneTec to be 0.05 and the monthly variance in ln(bond prices) to be 0.01; the correlation between the two is 0.25, and the average debt to capital ratio during the period of the analysis was 80%. Compute the variance of firm value returns. Estimate the value of equity in PhoneTec as an option.Explanation / Answer
EBITDA = Revenue- Operating Expense
= 12500-11000 =1500
Average Value to EBITDA of Comparables is 10
Value of Firm = EBITDA*Ratio of Industry
= 1500*10 =15000
Value of Debt= Interest/Interest Rate= 1000/10% =$10000
Market Value of Debt =10000*(1-.15) =8500
Value of Equity = Value of Firm- Value of Debt
=15000-8500 = $6500
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.