Long term investment decision. NPV method Jenny Jenks has researched the financi
ID: 2762729 • Letter: L
Question
Long term investment decision. NPV method Jenny Jenks has researched the financial pros and cons of entering into a 1-year MBA program at her state university. The tuition and needed books for a master's program will have an upfront cost of $100,000. On average, a person with an MBA degree earns an extra $20,000 per year (after taxes) over a business career of 40 years. Jenny feels that her opportunity cost of capital is 6.3%. Given her estimates, find the net present value (NPV) of entering this MBA program. Are the benefits of further education worth the associated costs The following time line depicts the cash flows associated with this problem: The net present value (NPV) of entering this MBA program is . Are the benefits of further education worth the associated costsExplanation / Answer
Present Value of Inflows = $20,000 * Annuity Factor at 6.3% for 40 years = $20000*14.49476 = $289,895 MBA Cost = $100,000 NPV of entering into MBA Program = $289,895 - $100,000 = $189,895
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.