Heaton Corp. sells on terms that allow customers 45 days to pay for merchandise.
ID: 2762700 • Letter: H
Question
Heaton Corp. sells on terms that allow customers 45 days to pay for merchandise. Its sales last year were $430,000, and its year-end receivables were $60,000. If its DSO is less than the 45-day credit period, then customers are paying on time. Otherwise, they are paying late. By how much are customers paying early or late? Base your answer on this equation: DSO - Credit period = days early or late, and use a 365-day year when calculating the DSO. A positive answer indicates late payments, while a negative answer indicates early payments.
Select the correct answer.
a. 10.88 b. 5.93 c. 9.23 d. 12.53 e. 7.58Explanation / Answer
DSO = 365*(year end receivables)/sales = 365*60000/430000 = 50.93023
Customers are paying late by :DSO – DSO as per policy = 50.93-45 = 5.93
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.