Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The total market value of Okefenokee Real Estate Company\'s equity is $6 million

ID: 2762550 • Letter: T

Question

The total market value of Okefenokee Real Estate Company's equity is $6 million, and the total value of its debt is $4 million. The treasurer estimates that the beta of the stock currently is 1.2 and that the expected risk premium on the market is 10%. The Treasury bill rate is 4% and investors believe that Okefenokee's debt is essentially free of default risk.

a. What is the required rate of return on Okefenokee stock?

b. Estimate the WACC assuming a tax rate of 40%

c. Estime the discount rate for an expansion of the company's present business.

d. Suppose the company wants to diversify into the manufacture of rose-colored glasses. The beta of potical manufacturers with no debt outstanding is 1.4. What is the required rate of return on Okefenokee's new venture? (You should assume that the risky project will not enable the firm to issue an additional debt)

Explanation / Answer

Answer:

Solution a)

Market value of equity = $6 million

Market value of debt = $4 million

Total market value of firm = market value of debt + market value of equity

= $4 + $ 6 = $ 10 million

to compute the required rate of return we would use the CAPM model which is capital asset pricing model

Ke = Rf + beta ( Rm - Rf)

Rf = risk free rate

Beta = risk associated to each stock and

Rm = market return

Rm - Rf = risk premium

Hence required rate of return = .04+ 1.2(.1)

= 16%

Solution b)

To compute the WACC = Cost of equity * market value equity /Market value firm + cost of debt * market value of debt /MArket value of firm

= 16% * 6/10 + 4% * 4/10

= .16*.6 + .04*.4

WACC = 11.20 %

solution c)

The discount rate should be consider here has to be WACC hence the future cash flow should be discounted at 11.20 % because it involves both debt and equity funds.

solution d)

Required rate of return would be = 4+ 1.4(.10)

= 18% will be required rate of return

Thank you.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote